Aj keď je táto choroba už známa a písomne evidovaná od 5. st. pred n. l., kedy ju poprvýkrát opísal známy starogrécky učenec a lekár Hippokrates, pretrváva i dnes mnoho nejasností, povier, nepresných názorov a koncepcií na ich vznik, vývoj a liečbu. Samotný názov pochádza zo spojenia dvoch gréckych slov: haema (krv) a rhein (tiecť), čiže tkanivo, z ktorého vyteká krv.
Prejavy :
Prvým základným prejavom je krvácnie po stolici bez výraznejšej bolesti. Krv je jasnočervenej farby, býva na stolici, na papieri alebo môže odkvapkávať z konečníka.
Druhým prejavom je prolaps uzlov. Vyklenutie buď vznika iba pri stolici a uzol sa spontánne reponuje sám dovnútra (2. štádium), alebo si ho pacient musí zatlačiť sám (3. štádium), event. je trvalo prolabovaný, vtedy pacienta obťažuje sekréciou krvi a hlienu na prádle a pocit trvalého dyskomfortu. Bolesti vznikajú pri ich zápalových komplikáciách, pri trombotizácii (4. štádium). Charakter hemoroidálnej choroby je cyklický - väčšina pacientov udáva niekoľkoročné obtiaže s hemoroidami , ktoré trvajú niekoľko dní až týždňov a potom dlhšie obdobie relatívneho pokoja.
Liečba :
Nekomplikované a neprolabované hemoroidy s prejavom občasného krvácania nevyžadujú žiadnu liečbu. Mnohokrát stačí len do stravy zaradiť zložky s obsahom vlákniny, čerstvú zeleninu a ovocie a zvýšiť prívod tekutín. Dôležité je nepotláčať prvé nutkanie na stolicu a vypracovať si najlepšie ranný rytmus defekácie. Pri nadmernom strese je dobré, aby si pacient našiel určitú formu jeho kompenzácie, napr. športom. Na druhej strane pre objemné uzly so závažným stupňom prolapsu a s výraznými kožnými riasami na okraji anu je najlepším riešením chirurgický výkon, ktorý spočíva v chirurgickom odstránení uzlov. Operácie sa vykonávajú v celkovej alebo zvodnej anestézii, vyžadujú si krátkodobú hospitalizáciu a hojenie 3 - 6 týždňov. Pre závažný stupeň prolapsu sliznice konečníka sa vykonáva operácia podľa Longa, ktorá využíva cirkulárny stapler - mechanický zošívač tkanív. Hospitalizácia i rekonvalescencia je po tomto zákroku kratšia ako po klasickej chirurgickej operácii (2-4týždne).
Pacienti, ktorí sa nachádzajú medzi týmito dvoma krajnými možnosťami je väčšina a pre tých sú určené minimálne invazívne výkony.
Konzervatívna liečba
Sedacie kúpele v dubovej kôre, používanie čípkov a mastí s použitím Detralexu je vhodná pri zvládnutí akútneho ataku, ale samotnú chorobu nevylieči. Skúsenosti ukazujú, že pri správnej diagnostike a vylúčení iných ochorení, ktoré by mohli imitovať hemoroidálne ochorenie, sú polokonzervatívne, minimálne invazívne ošerenia hemoroidov na svojom mieste a dosahujú sa s nimi veľmi dobré liečebné výsledky.
RFITTH / radiofrequency-induced thermotherapy of haemorrhoidal diseases /
Chirurgická metóda vhodná pre ťažšie formy hemoroidálnej choroby ( vnútorné hemoroidy v štádiu II-III a IV podľa Golighera ). Cieľom rádiofrekvenčne indukovanej termoterapie je vykonať termickú oklúziu ( uzáver ) hemoroidálnych cievnych pletení vnútorných hemoroidov pomocou jednorázovej sondy Olympus Celon. Toto semiinvazívne operačné riešenie je štandartnou metódou liečby vo vyspelej Európe - Česká republika, Nemecko, Poľsko. Pred operáciou RFITTH technikou vyžadujeme, aby pacienti boli vyšetrení u svojho gastroenterológa. Indikáciou k operácii je ochorenie vnútorných hemoroidov minimálne II.stupňa. Zákrok vykonávame v rámci jednodňovej chirurgie na chirurgickom oddelení v nemocnici v Bánovciach nad Bebravou v celkovej anestéze. Samotný zákrok trvá cca 30-35minút, hospitalizácia v nemocnici 1deň. Ďaľšie kontroly vykonávame už na našej chirurgickej ambulancii v Novom Meste nad Váhom. Pooperačná rekonvalescencia je cca 10-14dní.
Dobrá rada na záver :
Odložte dôležité rozhodnutia v deň zákroku a niekoľko dní po zákroku na neskoršie, bežné aktivity sú dovolené, ale predsa len mierne bolesti, nepríjemný pocit event. pocit tlaku môžete cítiť.