Znamienka a tumory :
Každý človek má na svojom tele rôzny počet "materských znamienok" ktoré sú väčšinou iba "chybou krásy", keď sa vyskytujú na viditeľných častiach tela ako sú tvár, krk, výstrih a ruky.
U niektorých typov znamienok je riziko maligného (zhubného) zvratu najmä u chronicky dráždených ako je znamienko v mieste trenia spodného prádla či opasku) či znamienko vystavované UV žiareniu zo spektra B (pri opaľovaní). V takýchto prípadoch je odstránenie znamienok preventívnym opatrením.
Podkožné tumory rôzneho pôvodu (ako uzavretá mazová žlaza, väzivový, alebo tukový nádor ) sú z 99% nezhubné (benígne). Ich odstránenie je skôr z estetického hľadiska alebo z dôvodu že svojou lokalitou tlačí na okolité štruktúry a spôsobuje bolesť.
Korekcia jaziev :
Rana sa fyziologicky (prirodzene) hojí jazvou. Ak sa do rany dostane infekcia alebo koža má predispozíciu tvoriť viac či menej väziva, hojí sa rana patologicky. Typy jaziev:
-
Hypotrofická jazva - prepadnutá jazva pod úroveň kože s roztiahnutím do šírky
-
Hypertrofická jazva - jazva vyvýšená nad úroveň kože
-
Keloidná jazva - extrémny prípad hypertrofickej jazvy, je výrazne vyvýšená nad úroveň kože, ružovej až fialovej farby, rast je až za hranice pôvodnej rany alebo miesta vpichu injekcie
-
Kontrahujúce sa jazvy - jazvy, v ktorých sa vytvárajú pruhy obmedzujúce hybnosť v okolitých kĺboch
-
Tetováž - arteficiálne zanesenie patologického materiálu pod kožu alebo plánované zanesenie pri tetovaní
Korekcia jaziev závisí od jej typu. U hypertrofickej jazvy je vhodná excízia s presným adaptovaním okrajov a s prípadnou aplikáciou kortikoidu. U kontrahujúcich jaziev je vhodná ,,Z" plastika na predĺženie jazvy a rozsahu pohybu.
Odstránenie malých ložisiek po tetováži alebo nevhodných jaziev, ktoré znepríjemňujú život pacienta, spočíva v chirurgickom odstránení takýchto ložisiek vyrezaním ( excíziou ) a následným presným zošitím rany. Väčšie ložiská sa doporučujú obrúsiť pomocou dermoabrázie alebo využiť laser.
Výnimkou ale je keloidná jazva, u ktorej je kontraindikovaná akákoľvej chirurgická intervencia. Doporučuje sa na oploštenie a vyblednutie jazvy aplikovať intrakeloidne injekcie kortikoidu.
Predoperačná príprava :
-
5 - 7 dní pred operáciou je treba vysadiť lieky na riedenie krvi obsahujúce kys. acetylsalicylovú ( Anopyrin, Acylpyrin, Preventax, Aspirin, Stadapyrin),Ticlid ,Trombex, lieky kumarínového charakteru ( Warfarin, Orfarin - s event. prevodom na Fraxiparine), 1deň pred operáciou Eliquis, Xarelto, Pradaxu, Arixtru, Clopigammu, Lixianu
-
v prípade zákroku na tvári musí byť tvár nenalíčená, nenamastená
Priebeh operácie :
Takmer všetky operácie kožných znamienok a podkožných nádorov sa výkonávajú ambulantne v miestnej anestézii. Rezy sú vedené u znamienok v tvare elipsy (vretenovitý rez) a u podkožných tumorčekov rovné rezy v líniách štiepiteľnosti kože. Po odstránení znamienka alebo podkožnoho tumorčeka je vykonané v prípade potreby priblíženie podkožia vstrebateľným stehom a precízne zošitie okrajov rany tak, aby výsledok bola tenká, nenápadná jazvička. Rana sa sterilne prekryje a prelepí.
Pooperačné obdobie :
Ranu je potrebné nechať 24 - 48 hodín prelepenú, potom možno krytie rany odstrániť. V prípade, že rana je na tvári, možno ju ponechať voľne na vzduchu alebo prekryť hydrokoloidným krytím alebo špeciálnym tekutým obväzom. Inak sa dá rana prekryť, ak to umožňujú anatomické pomery aj rýchlonáplasťou. Ranu nemožno namáčať, ani ničím potierať ale iba ponechať v suchu minimálne 2-3dni. Stehy sa odstraňujú v časovom intevale 7 - 14 dní po operácii. V pooperačnom období dochádza k tzv. "vyzrievaniu" jazvy, ktorá sa postupne mení z hrubšej s ružovým sfarbením na tenkú, bledú, jemnú a nenápadnú jazvičku, čo trvá cca 3 - 6 mesiacov. V období 1 - 2 mesiacov po operácii nie je vhodné opaľovanie.